FAIL (the browser should render some flash content, not this).ŞENKÖYLÜLER ZEYTİNYAĞLI TAZE ZAHTER(KEKİK FİLİZİ)

Zahter yani bilinen adıyla Kekik doğu akdenize özgü bir kekik türürün adıdır ki,bilinen kekikten koku, tat ve yaprak yapısı olarak çok farklıdır. Yaprakları ince uzun iğne uçları olan bir yapıya sahiptir. Biberiye'ye şeklen çok benzer. Uzun ömürlü bodur bir çalıdır ve çok uzun yıllar yaşar.

Yetişkin bir zahter bitkisi ortalama 40-50 cm boylarına ancak ulaşabilir. Yenilen kısmı uç filizleridir. Zahter, et yemeklerine inanılmaz yakışan eşsiz bir baharattır aslında. Balıkla birlikte kullanıldığında, örneğin taze kekik doldurulmuş levrek buğulama ki balık severlerin bunu mutlaka deneyimlemesi gerekir, muhteşem bir çeşni katar levreğin tadına.

Yöremizde köylü zahter için şu tabiri kullanır:
Kurban olduğum zahter,
Kıraç yerlerde biter.
Gerçekten de kıraç/çorak yerde yetişen zahter zor şartlarda hayatta kalabilen yöremize has endemik bir türdür.

Efendim salatası da olur bu zahterin. Aslında salatası meşhurdur da diyebiliriz. Antakya'da bu salatanın hası yapılır. Bilmeyeni sevmeyeni yoktur. Keyfinizde yerindeyse bir tabak yedirir adama. Salatası aynı zamanda enfes bir mezedir. Yöremizde Zahter'in mutfaklarda kullanım alanı tuz kadar etkili ve çoktur. Peynir yapımından tutun da basma çökeleğe, sürk yapımına, zeytin salamurasından zeytinyağına, çorbalardan et yemeklerine, hamur işi yemeklerden içli köfteye kadar uzanan (bu liste uzadıkça uzar) geniş bir yelpazede kullanılabilir.

Bizim burada bahsettiğimiz kurutulmuş baharat ya da kırk çeşit yemiş ile birlikte hazırlanan, ki zeytinyağına batırılarak yenilen bir tozdur, hepsinin ortak adıdır Zahter. Burada anlattığımız Zahter TAZE olanıdır. Yani zahterin filizleridir. Mart ayı ortalarında yeşil uçları filiz halindedir ve mayıs sonuna kadar sürekli yeşil filizler verir ve bu filizler tek tek uçlarından koparılarak hasatı yapılır. Antakya insanının taze zahterin zeytinyağına basılı bir kavonozu mutlaka bulunur kışlık tüketimi için mutfağında.

Şenköylüler Zahter

Zahterli Zeytin Salatası:

Kırma yeşil zeytin bu salata için halhalı zeytin en uygunudur. Çekirdeklerinden ayıklanan zeytin bir tabağa alınır ve biber salçası, nar ekşisi, az limon ve bol zeytinyağı, maydanoz, küçücük doğranmış domates ve bol miktar taze zahter ile birlikte iyice karıştırılarak ortaya gurmelerin ağzına layık bir salata çıkar. Bu tadı ancak yiyeni bilir.

Bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi değerli dostlarımız ve abonelerimiz için en taze haliyle derlenip zeytinyağı ile birlikte kavanozlara bastığımız taze zahter raflardaki yerini aldı.

Tabiki içine bir avuç muhabbet ve kucak dolusu sevgimizi katmayı da unutmadık..


GÖNDERİ ŞEKLİ

660 CC'lik cam kavanozda gönderimi yapılmaktadır. Tüm Türkiye'ye gönderim yapılabilmektedir. Gönderi haftanın belirli günlerinde anlaşmalı kargo şirketleri aracılığı ile yapılabilmektedir.

Uyarı: Şenköylüler Zahter satışı sadece Şenköylüler Web Sitesi üzerinden yapılmaktadır.


ŞENKÖYLÜLER ZEYTİNYAĞLI TAZE ZAHTER (KEKİK FİLİZİ) FOTOĞRAFLARI

Şenköylüler Zahter

Şenköylüler Zahter

Yasal Uyarı: Tüm içerik ve fotoğraf hakları www.senkoyluler.com'a aittir. Fotoğraflar izinsiz kullanılamaz.