FAIL (the browser should render some flash content, not this).ŞENKÖYLÜLER KEÇİ TUZLU YOĞURDU

Şenköylüler Tuzlu Yoğurdu'nun yapıldığı bir mevsim vardır. Keçilerin beslendiği otlaklardaki otlar küçükken tuzlu yoğurt yapılmaz tuzlu yoğurt yapımı otlaklar çoğaldıktan sonra Haziran aylarına doğru başlar ekim başlarında biter. Ayrıca keçi sütünün yağlandığı zamana karşılık gelen bu aylarda tuzlu yoğurt yapılarak kışlık kahvaltılık hazırlığıda tamamlanmış olur. Yöremizde tuzlu yoğurdun diğer adıda kış yoğurdudur.

Keçi sütünden yapılan tuzlu yoğurdun özelliği kıvamlı ve pütürsüz olmasıdır. Keçi tuzlu yoğurdunun rengi ise süt beyaza çalar. Tadı hafif ekşimsi ve koyuluğu katı, ayrıca ağzınıza aldığınız anda kaymak gibi pütürsüz vaziyette damağınıza yayılır. İnek yoğurdundan yapılan ise rengi bulanık beyaz ve katılığı süzme yoğurt gibi olur. Cıvık ve pütürlüdür. Ağızda pütürlü bir tat kalır ve tuzlanmış süzme yoğurdu andırır.

Şenköylüler Keçi Tuzlu Yoğurdu özellikte incir odununun ateşinde pişirilmektedir. Bu yoğurdu hiç tatmamış olanlar için "Tuzlu Yoğurt" ismi biraz yanıltıcı olmakta. Öncelikle şunu belirtmekte yarar var, bu ürün bir çeşit kayvaltılıktır. Hatta sürülebilir peynir türü olarak sınıflandıranlar da vardır. Keçi sütünün uzun süre kaynatılması ve keçi sütünün özünden üretilen bu sağlıklı ürün giderek kahvaltılarda ve yemeklerde kendine daha fazla yer bulmaya başlamıştır.

Şenköylüler Keçi Tuzlu Yoğurdu

YAPILIŞI:

Keçiler sağılır ve sütü kaynatılır soğumaya bırakılır. Sağım anındaki sıcaklığa inince keçi yoğurduyla mayalanır. Üzerine bez örtüp kapatılır. Ağzı hiç açılmadan ılık bir ortamda bir gün bekletilir. Bu bekletme sırasında 6 ile 7 saat sonra kontrol etmek için bakılır. Maya tutmuşsa ağzı tekrar kapatılır. Ertesi güne kadar kalır. Yoğurdumuzu elde ettikten sonra incir odunları ile beslenmiş ocak hazırlanır.

Önce yakacak odunlar ocağa koyulur üzerine bakır kazan oturtulur ve ocağın odun konan yerinin haricinde leğenin etrafı külle kaplanır. Sonra yoğurt bakır leğene dökülür. Tahta kürekle yoğurt karıştırılır. Tuzlu yoğurdun yapımında enaz üç kişi olmalıdır. Bir kişi ateşin tavını kontrol ederken diğer iki kişi de yoğurdu sırayla ama sürekli karıştırır. Yoğurt kaynamaya başlayınca tuz ilave edilir.

Tuzlu yoğurdun olduğunu anlamak biraz ustalık ister, küçük kabarcıklar çoğalmaya başlayıp katılaşmayı gördükten sonra yoğurdu dinlenmesi için daha geniş bir kaba alınır. Dinlenme aşaması yaklaşık 3 saat sürer. Bu sırada yaklaşık 10 dakikada bir karıştırılır. Soğuma gerçekleşltikten sonra yoğurdumuzu saklama kaplarına alınır ve kışa kadar bekleyeceği serin ortamına kaldırılır.

Şenköylüler Keçi Tuzlu Yoğurdu

www.senkoyluler.com


GÖNDERİ ŞEKLİ

Şenköylüler Tuzlu Yoğurdu cam şişelerde ve özel kovalarda gönderilmektedir. Tüm Türkiye'ye gönderim yapılabilmektedir. Gönderi haftanın belirli günlerinde anlaşmalı kargo şirketleri aracılığı ile yapılabilmektedir.

Uyarı: Şenköylüler Tuzlu Yoğurdunun satışı sadece Şenköylüler Web Sitesi üzerinden yapılmaktadır.

 

ŞENKÖYLÜLER KEÇİ TUZLU YOĞURDU FOTOĞRAFLARI

Şenköylüler Tuzlu Yoğurt

 

Şenköylüler Tuzlu Yoğurt

 

Şenköylüler Tuzlu Yoğurt

 

Şenköylüler Tuzlu Yoğurt

 

Şenköylüler Tuzlu Yoğurt

 

Yasal Uyarı: Tüm içerik ve fotoğraf hakları www.senkoyluler.com'a aittir. Fotoğraflar izinsiz kullanılamaz.